Trasy rowerowe i piesze w Starych Jabłonkach


1. POMNIK PRZYRODY – NAJSTARSZA SOSNA TABORSKA

Najstarsza Sosna Taborska liczy... około 290 lat. Ma 36 m wzrostu, a w pasie mierzy 3,5 m. Drewno z Puszczy Taborskiej było szeroko znane na świecie jako najlepszy materiał szkutniczy – zbudowane z niego były maszty wielu europejskich bander.

Po II wojnie światowej drewno Sosny Taborskiej posłużyło do od- budowy Teatru Narodowego w Warszawie oraz do budowy mola w Sopocie. Dziś Sosnę Taborską chroni rezerwat.

2. ZAWADY MAŁE – POMNIK KU CZCI POMORDOWANYCH

W Zawadach Małych dokonała się straszna tragedia – hitlerowcy zamordowali w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku 107 Polaków i 11 Rosjan – więźniów konwojowanych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau (KL) w Działdowie. Przy szosie w lesie znajduje się cmentarz oraz trzy pomniki ku czci zamordowanych.

Kliknij, by zobaczyć pełen rozmiar


3. DĄB PERKUN – GOSPODARZ LASU

Dąb Perkun jest pomnikiem przyrody – ma 27 m wzrostu i liczy około… 600 lat. W jego pniu znajduje się obszerna dziupla z wąskim wejściem, w której swobodnie zmieści się kilka osób.

Dąb Perkun, kliknij by zobaczyć pełen rozmiar


4. BARDUŃ

We wsi mieszka autochtoniczna rodzina Mazurów – jedna z nieliczych, jakie po II wojnie światowej nie opuściły Mazur. We wsi zachował się także budynek leśniczówki z drugiej połowy XIX wieku oraz stary cmentarz.

5. GROBLA NAD JEZIOREM

Jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały stanowiły kiedyś jeden akwen. Dopiero budowa kolei prowadzona w latach 1871-1873 wymusiła duże zmiany w okolicznym terenie, a przede wszystkim wykonanie olbrzymiego nasypu. W poprzek jeziora usypano wysoką groblę, a w niej usytuowano tunel, przez który przeprowadzono kanał. Kanał budowali jeńcy francuscy po przegranej Francji w wojnie z Prusami (1870-1871).

6. JEZIORO SZELĄG MAŁY

Szeląg Mały położony jest w kotlinie, a jego brzegi pokryte są pięknym starym lasem sosnowym. Z jeziora można popłynąć statkiem, żaglówką lub kajakiem przez Szeląg Wielki na Jezioro Pauzeńskie, przez śluzę Mała Ruś oraz dalej przez śluzę Ostróda na Jezioro Drwęckie. Stąd jest otwarta droga rzeką Drwęcą do Wisły i dalej do Torunia lub kanałem z Ostródy do Elbląga (82 km) albo do Iławy (48km).

7. JEZIORO SZELĄG WIELKI

Jezioro Szeląg Wielki zaliczane jest do najpiękniejszych mazurskich jezior. Wody Szeląga są bardzo czyste i chłodne, dlatego żyją tu szlachetne ryby: sielawa, sieja, węgorz i inne. Z Szeląga Wielkiego można popłynąć rzeką Taborką na Jezioro Tabórz położone w centrum Rezerwatu Sosny Taborskiej, lub rzeką Szeląźnicą na Jezioro Pauzeńskie i dalej kanałem do Ostródy.

8. GŁĘBOCZEK

Jezioro Głęboczek ukryte jest w lesie. Ciekawostką jest fakt, iż tafla Głęboczka znajduje się około 18 metrów ponad poziomem Jeziora Szeląg.

9. PRZECIWPOŻAROWA WIEŻA OBSERWACYJNA

Wieża ma wysokość 37 m, zbudowana została w 2006 roku. Na sam szczyt prowadzi 158 stopni. Wieża obserwacyjna stoi na najwyższym w okolicy Starych Jabłonek pagórku. Nie jest udostępniana turystom.

10. KOŚCIÓŁ W BIESALU

Ludność ewangelicka, która tu mieszkała, pobudowała pod koniec XIX wieku kaplicę. Po II wojnie światowej przejęli ją katolicy, nadając jej tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Biesalu zachowały się również drewniane mazurskie chałupy z XIX wieku i murowane domy z przełomu XIX i XX wieku.

11. GUZOWY PIEC

Guzowy Piec to karczma. Słynie na całą okolicę z wyśmienitych placków ziemniaczanych oraz powietrznego małpiego gaju dla dzieci. W latach 70-tych zabudowania obecnego Bajkowego Zakątka należały do Ministerstwa Edukacji, przez co bardzo często korzystali z niego artyści i twórcy z całego kraju.

12. JEZIORO CZARNE

Jezioro Czarne to pięknie położone, śródleśne jeziorko.

13. LEŚNICZÓWKA ORLIK

Budynek leśniczówki pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

14. PLICHTA

Plichta zabudowana jest mazurskimi domami z przełomu XIX i XX wieku. W centrum wsi znajduje się piękny, drewniany dom z werandą. Ze wzgórza rozciąga się malownicza panorama wsi. Na skraju miejscowości znajdują się zachowane resztki pomnika poświęconego mieszkańcom poległym w I wojnie światowej (obecnie na prywatnej posesji).

15. ŁĄKI GĄSIOROWSKIE

Łąki Gąsiorowskie to teren podmokły, otoczony licznymi śródleśnymi jeziorkami. Ciekawy ze względu na roślinność oraz specyficzny mikroklimat


Opracowane na podstawie źródła.