Mazury

Mazury

Mazury są chyba najbardziej malowniczą i najbardziej zróżnicowaną częścią Polski. Gęsto zalesione, słabo zaludnione, o bardzo zróżnicowanym terenie i z tysiącem jezior. Dla siebie znajdzie odpowiedni fragment i fan żeglarstwa, dla którego wielodniowy rejs będzie idealnym scenariuszem wakacji, jak i miłośnik pieszych wędrówek, dla którego szlak śladami starych pałaców czy kościołów skrytych wśród lasów spełni wymagania fajnego weekendu. 

fot: Mirka Majorowska, facebook

fot: Mirka Majorowska, facebook

Co ciekawe, Mazury mają nawet swoje góry. Góry Klewińskie są co prawda mało znane, ale widokami rekompensują wszystko. Oczywiście nie ma mowy o wspinaczce, ale krajobraz okolic Krutyni jest wart wycieczki w jeden z najdalszych zakątków Polski.

My pozostajemy na przeciwległym końcu Mazur, w okolicach Ostródy. Lasy w rezerwacie Sosny Taborskiej, malownicza dolina Drwęcy, niezliczone pola namiotowe i kempingi to nasz świat. Dla nas stolicą Mazur są Stare Jabłonki.

fot: Janina Bonisławska, facebook

fot: Janina Bonisławska, facebook

 

WAKACJE NA MAZURACH

Mazury to jeden z polskich wakacyjnych klasyków, obok morza i gór. Podobnie kultowe mogą być może jeszcze Bieszczady, ale to już zdecydowanie kierunek dla koneserów. 

Mazury przyciągają przede wszystkim jeziorami, których nie ma więcej nigdzie w Polsce. Mniejsze i większe jeziora są rozrzucone po całym województwie, a w zasadzie każda miejscowość ma "swoje" jeziorko, wokół którego koncentruje się wakacyjna aktywność. Na niektóre jedzie się żeglować, na innych próżno szukać wiatru lub przestrzeni dla żaglówki. 

mazury żaglówka.JPG

Większość jezior jest polodowcowa, ma podłużny kształt i wysokie, zalesione brzegi. Tak wygląda np. Szeląg Mały, nad którym znajdują się Stare Jabłonki.

Mazurskim standardem, rozpoznawalnym podobnie jak jeziora, są domki. Kto był choć raz na wakacjach na Mazurach, ten doskonale zna ich wszystkie rodzaje - brdy, puchatki i inne :) Domek ma tę przewagę nad np. agroturystyką czy hotelem, że daje niezależność. Chcesz zrobić grilla? Wracasz późno z wycieczki? Nie ma sprawy, kluczyk masz w kieszeni.

domki
jezioro na mazurach.jpg

 

DOJAZD NA MAZURY

Dojazd na Mazury z każdym rokiem ulega poprawie. Droga Krajowa nr 7 w większości ma już standard drogi ekspresowej i pozwala na szybkie dostanie się w rejon Ostródy. Tam krzyżuje się ona z Drogą Wojewódzką nr 16, czyli prawdziwym kręgosłupem Warmii i Mazur. Popularną szesnastką dostaniemy się na Wielkie Jeziora, a w razie potrzeby odbijemy z niej na jedną z setek lokalnych dróg, prowadzących na północ w kierunku Mazur Wysokich i granicy. Inną opcją jest droga na Ostrołękę i dalej w kierunku Piszu. Dla mieszkańców wschodnich województw będzie z pewnością bliższa, ale trzeba wziąć pod uwagę jej słaby stan i wąską jezdnia.

Mazury są dostępne też dla turystów podróżujących pociągiem i to mimo wielu zlikwidowanych stacji. Połączenia realizują pociągi Intercity i POLREGIO. Nie warto myśleć o podróży samolotem - na lotnisko w Szymanach przylatuje jeden samolot dziennie. Zdecydowanie najlepiej zdecydować się na połączenie autokarowe lub własny samochód.

Samochodem na Mazury