Jak wybrać domki na Mazurach? Poradnik w 5 krokach

Mazurski krajobraz domków wczasowych jest bardzo różnorodny. Domki potrafią być położone zarówno nad samym jeziorem, jak i wiele kilometrów od linii brzegowej. Różnią się też standardem i ceną. Sami prowadzimy ośrodek z domkami na Mazurach (zapraszamy do poznania naszych domków! Na początek polecamy galerię zdjęć :) ), więc możemy się uważać w pewnym stopniu za ekspertów.

Jak to wygląda naszym okiem?

Domki na Mazurach - wyobrażenie

domki-na-mazurach1

Mniej więcej tak sobie wyobrażamy idealny domek w lesie i nie trudno jest taki obrazek znaleźć na Mazurach :) Piękne słońce, jesienne kolory liści i schronienie w postaci drewnianego domku. Mamy w Polsce to szczęście, że lasy i jesień mamy piękną, więc na szczęście ten obrazek często udaje się odtworzyć w rzeczywistości.

domki-na-mazurach-2

Ah ta soczysta zieleń i dym unoszący się z kominka! Możliwe do zrealizowania w Polsce w zasadzie tylko w postaci agroturystyki. Nie brakuje takich obiektów na Mazurach, jednak z doświadczenia wynika, że ciężko o coś tak klimatycznego.

Domki na Mazurach - typy

W wielu miejscach wciąż można natknąć się na ascetyczne domki typu "Kubuś", nie posiadające łazienki ani kuchni, za to wyposażone w 2 łóżka i okno. Jest to pewna alternatywa dla wyjazdu pod namiot, szczególnie jesienią. 

domek-na-mazurach-kubus

Bardzo popularne w ośrodkach wczasowych są też domki typu "Brda", o bardzo charakterystycznym dachu, sięgającym z obydwu stron aż do ziemi. W ich środku znajduje się użytkowy parter, czasem wyposażony w dodatkowe łóżko, oraz pięterko, na którym znajdują się w zależności od potrzeb nawet 3 łóżka:

domki-na-mazurach-brda

Domki na Mazurach - poradnik

Na co zwrócić uwagę, szukając miejsca na urlop w postaci domków? Poniżej przedstawiamy 5 porad, które warto sobie przyswoić, aby spędzić wolny czas w odpowiednich warunkach:

1. Czy domek posiada łazienkę z ciepłą wodą i toaletę? Mimo, że znakomita większość ośrodków wczasowych ma już dobrze ponad 20 lat, wciąż nie jest to standard.

2. Czy w domku jest odpowiednio dużo przestrzeni? Jeśli zamierzamy zatrzymać się na dłużej, niż weekend/2 noce, powinniśmy zadbać o to, aby nie chodzić sobie po głowach. Dla 4 osób minimum wynosi około 25m2 + łazienka.

3. Czy domki w ośrodku są rozmieszczone odpowiednio daleko od siebie? Ściany domków na mazurach zazwyczaj są cienkie, więc bliskie sąsiedztwo będzie przypominało pobyt na polu namiotowym. Duży teren i większy dystans dają więcej prywatności i spokoju.

4. Jakie są możliwości przyrządzenia posiłku? Większość domków nie ma kuchni, więc warto zapytać o możliwość zamówienia posiłku (stołówka albo catering). Czasem wystarczy dostęp do grilla. Warto zapytać o lodówkę!

5. Czy cena jest adekwatna do tego, co domek oferuje? Pamiętajmy, że pokój hotelowy kosztuje dobrze ponad 80-100 złotych od osoby i odpowiednio niższa cena domku bierze się z nieco niższego standardu. Z drugiej strony trzeba się zastanowić, czy domek typu "Kubuś" jest warty więcej, niż namiot.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego ośrodka. Posiadamy 25 domków z pełnym węzłem sanitarnym, położonych niemal nad samym jeziorem Szeląg Mały. 

domki-stare-jablonki