Wakacje na Mazurach: ile kosztują domki na mazurach, hotele i agroturystyki?

Czy domki na Mazurach są dobrym rozwiązaniem na wakacje? Postanowiliśmy porównać je do agroturystyki i hoteli, zbadać średnią cenę, a następnie podsumować za i przeciw. Zobaczcie sami, do jakich wniosków doszliśmy.

Hotel czy agroturystyka na Mazurach?

Jeśli planujesz wakacje, musisz na samym początku zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie - jak chcesz spędzić ten czas? Od odpowiedzi zależy to, czego będziesz szukać i czy w ostatecznym efekcie wakacje będą udane. Jeśli szukasz zabiegów relaksacyjnych, basenu i jacuzzi, to w pierwszej kolejności swoje kroki skierujesz do przynajmniej trzygwiazdkowych hoteli. Najczęściej za dodatkową opłatą możesz się spodziewać śniadań i obiadów na miejscu. W Starych Jabłonkach to Hotel Anders, ale całe Mazury są ich pełne.

domkinawynajem.jpg

Domki 4-osobowe

w Starych Jabłonkach

Sprawdź wolny termin, bo wakacje Ci uciekną!

Właśnie - na miejscu. Hotele albo są adaptacją budynków wzniesionych w przeszłości (zabytków, jak Anders, albo tworów PRL), albo powstały w ostatnich 10-20 latach. Niestety, często oznacza to słabszą lokalizację. Wszak grunt kosztuje, dlatego wiele hoteli leży w "tańszej" w zakupie okolicy. Ale jeśli celem wyjazdu jest SPA, posiłki na miejscu i okazjonalne wycieczki samochodem, to hotel będzie dobrym wyborem.

Inaczej przedstawia się sprawa, jeśli nie w głowie Ci siedzenie w murach hotelu. Agroturystyka na Mazurach zapewnia większą kameralność, a jednocześnie nie oddziela tak od okolicy i pozwala lepiej poczuć lokalny klimat. Często zlokalizowana w starych domach, zaadaptowanych gospodarstwach czy klimatycznych młynach jest ciekawą alternatywą dla hoteli, która zdobywa coraz większą rzeszę miłośników. W niektórych przypadkach pozwala nawet cieszyć się pełnoprawnym SPA w lesie, chociaż standardem jest raczej skromna sauna. Plusem takich miejsc jest zazwyczaj osoba gospodarza, który opowie o okolicy, wskaże okoliczne atrakcje i podpowie gdzie pojechać, żeby kupić np. owczy ser czy lokalne wino (albo cydr). 

Problem zaczyna się, kiedy jedziemy na wakacje z rodziną albo większą grupą. Hotele mają zazwyczaj wysokie obłożenie i nierzadko wymagają rezerwacji na dłuższy czas. Agroturystyki z kolei mają małą pojemność, z reguły ograniczoną do kilkunastu miejsc o różnym standardzie (ale tej samej cenie), na dodatek już w części zarezerwowaną. 

A może... domki na Mazurach?

Jasne, musimy o tym wspomnieć, skoro nasz ośrodek oferuje domki :) Postaramy się być maksymalnie obiektywni!

Domki na Mazurach to pomysł z innej kategorii. Planujesz Mazury na weekend, ale hotel wymaga rezerwacji na tydzień? Szukasz noclegów nad jeziorem, a fajne agroturystyki mają do wody 2-3km? A na dodatek masz ze sobą dwie zaprzyjaźnione pary (jedną z dzieckiem!), kolegę, dwie koleżanki i trzy psy? To jest konfiguracja, której ciężko się odnaleźć w filtrach na Bookingu. Domki są dla Was odpowiedzią. Wszyscy się zmieścicie, jednocześnie mając tę niezbędną odrobinę prywatności. Psiaki kochamy jak swoje, a do jeziora trzeba po prostu zejść po schodach. 

domkinamazurach.jpg

Jasne, w domkach nie dostaniesz obiadu na białym obrusie, a kawę rano trzeba sobie zrobić samemu. Z udogodnień znanych ze SPA znajdziesz tu prysznic ;) Wracamy więc do punktu wyjścia, czyli pytania jaki masz plan na urlop? Ośrodki wczasowe z domkami, takie jak nasz, mają tę cechę, że zazwyczaj leżą w fajnych i malowniczych miejscach. Jezioro, las - wszystko jest. Zabytki w okolicy, fajne widoki, trasy do wycieczek czy spacerów? Proszę bardzo, wszystko jest. Nawet napisaliśmy krótki przewodnik po atrakcjach w Starych Jabłonkach i okolicach. Więc jeśli przede wszystkim zależy Ci na relacjach z ludźmi i odprężeniu się w miłych okolicznościach przyrody, wybierz domki. Tym bardziej, że ekonomicznie są bezkonkurencyjne.

Ile kosztują hotele, agroturystyki i domki na Mazurach?

Ile kosztuje noc w hotelu na Mazurach? Średnia* cena pobytu na 6 nocy w drugim tygodniu lipca dla 4 dorosłych osób, to 4633,33 zł (193,06 zł na osobę za dzień). 

Ile kosztuje agroturystyka na Mazurach? Analogiczny pobyt dla 4 dorosłych osób na 6 nocy w drugim tygodniu lipca to średnio* 3045,42 zł (126,89 zł na osobę za dzień). Nocleg w agroturystyce jest średnio o 34% tańszy, niż w hotelu na Mazurach.

A domki? Domki na Mazurach są o 50% tańsze, niż agroturystyka :) W tym samym terminie, dla takiej samej liczby osób. Nie wierzysz? Napisz do nas albo zadzwoń, chętnie opowiemy więcej!

 

Sprawdziliśmy ceny w 39 hotelach na Mazurach i w 48 obiektach typu pensjonaty, pensjonaty b&b, wille, gospodarstwa wiejskiej, gospodarstwa agroturystyczne, dane wg booking.com, który oferuje ceny takie same lub niższe, jak w cennikach obiektów.