Pałace i kościoły Warmii i Mazur (wycieczka)

Stare Jabłonki są dobrą bazą wypadową do zwiedzania zabytków zachodnich Mazur i Warmii. O ile nad Wielkie Jeziora jest od nas nieco daleko, o tyle perełki takie jak np. Lidzbark Warmiński są już w zasięgu jednodniowej wycieczki. Polecamy blog "Poboczem Drogi", którego autorka zakochała się w klimacie małych, uroczych miasteczek naszego województwa. Swoje wrażenia spisała w dwóch inspirujących wpisach, które znajdziecie tutaj: Część 1 (Orneta, Dobre Miasto), Część 2 (Lidzbark Warmiński, Reszel).

Wycieczka tropem pałaców i kościołów - plan podróży

Ze względu na długość (ok 70km) polecamy tę trasę przede wszystkim naszym zmotoryzowanym gościom. Przy odpowiednim podziale na odcinki może być bardzo ciekawą propozycją dla rowerzystów, oczywiście tych bardziej zaprawionych :)

Kliknij w pinezkę, by zobaczyć szczegóły miejsca. Mapa w pełnej rozdzielczości dostępna jest tutaj.

Stare Jabłonki: atrakcje

Na trasie proponowanej przez nas wycieczki znajdują się kolejno:

 

  1. Pałac w Grabinie z 1789 r.

  2. Dwór w Szydlaku z 1910 r.

  3. Pałac Rychnowo z XIX w. (obecnie klasztor)

  4. Kościół w Rychnowie z 1713 r.

  5. Pałac Warlity Małe z 2. połowy XIX w.

  6. Dworek Płatyny z 2. połowy XIX w.

  7. Ruiny pałacu w Ostrowinie z XVII w.

  8. Kościół ewangelicki w Kraplewie z 1848 r.

  9. Kościół w Ornowie z XV w.

  10. Wigwałd - kościół z 1875 r

Każde z tych miejsc ma swoją własną historię. Nie są to miejsca spektakularne, na miarę najsłynniejszych zabytków w Polsce, ale ich losy dają świadectwo temu, co nasze okolice przeżyły i jakie były, oraz wyjaśniają czemu są dzisiaj takie, a nie inne. Polecamy! 

W 1998 r, we Włoszech ktoś bardzo mądry zauważył, że we współczesnym świecie żyjemy bardzo szybko (o, gdyby mógł zobaczyć wtedy nasze dzisiejsze czasy!). Rok później powstała Sieć Miast Cittaslow, mająca zrzeszać niewielkie miejscowości, w których się dobrze żyje. Dobrze znaczy tu spokojnie, autentycznie, zdrowo. Sieć ma chronić to, co regionalne, lokalne, naturalne. Warmińskie miasteczka świetnie wpisały się w ideę organizacji i obecnie w jej skład wchodzi dziesięć miejscowości.
— poboczemdrogi.pl

Zapraszamy do robienia zdjęć - Mazury są bardzo fotogeniczne!

Zdjęcie główne: autor Bobmarlej udostępnione na licencji CC BY-SA 4.0, bez zmian.