Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Sanktuarium w Gietrzwałdzie oddalone Jest od naszego ośrodka o 5 minut jazdy. ta malownicza miejscowość Znana jest przede wszystkim jako ważne miejsce kultu Matki Boskiej, której poświęcone jest okazałe i warte odwiedzenia sanktuarium. 

Bliska odległość od Olsztyna, Gdańska czy Warszawy jest jednym z atutów tego nietuzinkowego Sanktuarium. Wystarczy spojrzeć na strzelistą wieżę, widoczną z drogi Ostróda-Olsztyn, aby zwrócić uwagę na to miejsce:

Gietrzwald_santuarium_bazylika

Santuarium

W drugiej połowie XIX wieku, w związku z objawieniami i rosnącym w siłę ruchem pielgrzymkowym, konieczną okazała się być rozbudowa starego kościoła, którego pochodzenie szacuje się na początek XV wieku. Rozbudowa oraz renowacja miały miejsce w burzliwych dla Polski latach 1863-1869 oraz niedługo później, w latach 1878-1884.

Dzięki stylistyce utrzymanej w nurcie północnoniemieckiego gotyku ceglanego dzisiaj wciąż imponuje swoim klimatem i monumentalnością, podkreśloną przez strzelistą, 3-kondygnacyjną wieżę, która góruje nad pagórkowatą okolicą. Ciekawostką są trzy dzwony i zegar z 1885 roku, które znajdują się w wieży.

2 lutego 1970 papież Paweł VI nadał kościołowi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie tytuł i godność Bazyliki Mniejszej.

Przeczytaj o OBJAWIENIU W GIETRZWAŁDZIE: LINK

Obraz i kult Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej

Dobry opis obrazu znajduje się w Wikipedii, w związku z czym warto go przytoczyć w całości. Oddajmy głos encyklopedii:

Kult Matki Boskiej narodził się w Gietrzwałdzie bardzo wcześnie i był związany z obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, znajdującym się w ołtarzu głównym kościoła od co najmniej 1505, kiedy to został wymieniony w inwentarzu parafii[2]. Jest to obraz typu Hodegitrii, przedstawiający Matkę Bożą w półpostaci, okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą lewą ręką Dzieciątko Jezus w czerwonej sukience, które prawą rączką błogosławi, a lewą wspiera się na książce. Przy górnej krawędzi obrazu znajduje się trzymana przez 2 aniołów wstęga z dwoma pierwszymi wersami antyfony: Ave regina coelorum/ave domina angelorum.

Gietrzwałd_matka_boska

Święta Lipka

Innym wartym odwiedzenia miejscem kultu maryjnego na Mazurach jest Święta Lipka.

Inne atrakcje w okolicy

Planując wyjazd do Sanktuarium w Gietrzwałdzie warto pomyśleć nad odwiedzeniem innych ciekawych miejsc na Warmii i Mazurach. Oprócz wspomnianej Świętej Lipki proponujemy wziąć pod uwagę na przykład obserwatorium astronomiczne w Olsztynie czy zamek w Ostródzie. Na nocleg przy okazji wyjazdu do Gietrzwałdu zapraszamy do Starych Jabłonek - 5-10 minut jazdy samochodem (Gietrzwałd mapa)